reklam
reklam
DOLAR 32,9490 % 0.15
EURO 35,3571 % -0.09
STERLIN 41,8605 % 0.11
FRANG 36,8285 % -0.07
ALTIN 2.456,05 % -0,55
BITCOIN 61.755,98 3.019
reklam

PKK’ya Avaşin darbesi

Terör örgütünün Avaşin bölge sorumlusu Hevre kod adlı Muslüh Kazizade Pençe Kilit harekâtı bölgesindeki üsse sızmaya çalışırken etkisiz hale getirildi. Teröristin bölgede farklı tarihlerde 7 askerimizin şehit edildiği saldırıları bizzat planlayıp gerçekleştirdiği tespit edildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
PKK’ya Avaşin darbesi
reklam

PKK’lı teröristlerin Türkiye’ye sızmalarını önlemek amacıyla 17 Nisan 2022 günü Irak’ın kuzeyindeki Metina, Zap, Avaşin ve Basyan bölgelerinde eş zamanlı başlatılan Pençe Kilit hava destekli kara harekâtında terör örgütüne üst düzey bir darbe daha vuruldu.

Pençe Kilit harekâtının sürdürüldüğü bölgede 5 yıldan beri silahlı terörist faaliyetlerde bulunan sözde Avaşin Eyaleti sorumlusu İran uyruklu Muslüh Kazizade TSK’nın düzenlediği nokta hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.

Teröristle birlikte ABD menşeli dürbünlü yeni nesil otomatik piyade tüfeği de ele geçirildi. Teröristin, Avaşin bölgesinde konumlanan Mehmetçiğe ait geçici üs bölgesine sızma hazırlığı yaparken bölgede keşif, dinleme ve gözetleme faaliyeti yürüten İnsansız Hava Araçlarının uçuşu sırasında fark edildi.

5 kişi oldukları belirlenen teröristlerin üs bölgesine arazi yapısıyla uyumlu kamuflajlı kıyafetlerle sızma hazırlığı içinde olduklarına dair alınan görüntü anında harekât merkezine aktarılınca bölgeye Silahlı İnsansız Hava Aracı ile Atak taarruz helikopteri sevk edildi.

Teröristlerin bulunduğu bölge ve olası kaçış güzergâhları yoğun ateş altına alındı. Operasyonda 5 terörist de silah ve teçhizatlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildi, bu teröristlerden Muslüh Kazizade’nin sözde Avaşin Eyaleti Özel güç yapılanması suikast birimi sorumlusu olduğu üzerinden ele geçen dokümanlardan tespit edildi.

7 ASKERİMİZİN KATİLİ ÇIKTI

Teröristin uzun yıllardan beri terör örgütünün dağ kadrosunda sorumlu düzeyde yer aldığı, terörist elebaşı Duran Kalkan ile Murat Karayılan’ın bulunduğu kamplarda da uzun süre yer aldığı, örgüte yeni katılan kadın teröristlere şehir merkezlerinde intihar saldırıları düzenlenmesi için canlı bomba eğitimi de verdiği öğrenildi.

Teröristin Zap, Avaşin ve Basyan bölgelerinde son iki yıl içinde farklı tarihlerde 7 askerimizin şehit edildiği saldırılarda bizzat yer aldığı, kendisi gibi geçtiğimiz yıl öldürülen Cumali kod adlı Zeynel Erocağı adlı teröristle birlikte Pençe Kilit harekâtı bölgesinde çok sayıda roketli, güdümlü yeni nesil füzeli, ey yapımı uzaktan kumandalı patlayıcı ve silahlı saldırılarla TSK’ya ait üs bölgelerini hedef aldığı bildirildi.

Teröristin PKK’nın silahlı kolu HPG’nin de sözde askeri meclis üyesi olduğu ve güvenlik güçlerinin hava harekâtlarından etkilenmemek için yeraltına kazılan tünellerde çok sayıda teröristle birlikte hain saldırıların planlamasını yaptığı kaydedildi.

reklam