reklam
reklam
DOLAR 32,5480 % 0.67
EURO 35,1505 % 0.18
STERLIN 41,8210 % 0.75
FRANG 36,4235 % 0.66
ALTIN 2.406,97 % 0,67
BITCOIN 66.749,99 -2.115
reklam

Refah’ta “Blackwater Krizi” | Kim bu ABD’li şirket | Filistin’den tepki | İsimleri değişti ‘Kara’ lekeleri silinmedi

İsrail medyasında ortaya atılan Refah Sınır Kapısı’nın kontrolünün İsrail tarafından “ABD’li güvenlik şirketi”ne bırakılacağı iddiaları ortalığı karıştırdı. Haberlerde yer alan bilgiler meşhur Blackwater (Academi)’ı akıllara getirirken Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesi’nden tepki gösterdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Refah’ta “Blackwater Krizi” | Kim bu ABD’li şirket | Filistin’den tepki | İsimleri değişti ‘Kara’ lekeleri silinmedi
reklam

İsrail medyasında Refah Sınır Kapısı idaresinin “ABD’li güvenlik şirketi”ne bırakılacağına dair iddialar ortaya atıldı. İddiaların çarpıcılığı dikkat çekerken bünyesinde Filistinli grupların pek çoğunu bulunduran Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesi çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Komite, “Refah Sınır Kapısı veya başka bir sınır kapısına yönelik herhangi vesayeti kabul etmeyeceği”ni vurgulayarak, “Bunu bir tür işgal olarak kabul edeceğiz. Bu yöndeki herhangi bir planı bertaraf etmek için işgale karşı verdiğimiz mücadelenin aynısını vereceğiz” dedi.

Refah Sınır Kapısı’nın Filistin’in iç meselesi olduğu kaydedilen açıklamada, tüm kesimlerden bu yöndeki planlarla işbirliğini reddetmeleri istendi. Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesi ayrıca Mısır başta olmak üzere tüm Arap ülkelerine, Refah Sınır Kapısı’ndaki Mısır-Filistin egemenliğini ihlal edecek her türlü girişimi reddetmeleri çağrısında bulundu.

KİM BU ŞİRKET

Filistinlilerin tepki gösterdiği haber ise İsrail medyasından Haaretz’e ait. Haaretz yaptığı haberde, İsrail ordusunun, Refah’taki “mevcut sınırlı operasyonunu tamamladıktan sonra” Refah Sınır Kapısı’nın kontrolünü özel bir ABD’li güvenlik şirketine devredeceğini yazdı. Haberin detaylarında ise, “İsmi bilinmeyen şirket ile görüşmeler devam ediyor”, “ABD ve İsrail, ihtiyaç halinde şirkete destek verecek” ve “Şirkette eski ABD Özel Kuvvetler mensupları görev yapıyor ve Afrika ile Ortadoğu’da faaliyet gösteriyor” bilgileri yer aldı.

Bu bilgiler ışığında ise akıllara ABD’nin “pis işlerini gören” ‘güvenlik’ şirketi Blackwater (Academi) geldi.

KİM BU BLACKWATER (ACADEMI)

1997’de Amerikan Deniz Kuvvetleri bünyesindeki özel birliklerde görev yapmış Erik Prince tarafından kurulan Blackwater USA, Amerika hükümetleriyle Afganistan ve Irak’In işgali süreçlerinde kontratlar imzaladı.

Dışişleri Bakanlığı personelini Irak’taki ayaklanmaların olduğu savaş bölgelerinde korumak amacıyla ABD hükümeti tarafından 2004’te kiralanan şirketin adı sivil katliamları konusunda defalarca ortaya atıldı.

İlk kez doğrudan ABD makamlarınca 16 Eylül 2007 tarihinde Irak’ta 17 sivilin kasten öldürülmesiyle suçlanan ve Blackwater için çalışan 4 eski paralı asker, 2008’de “kasten adam öldürmek” dahil çeşitli suçlamalarla hakim karşısına çıktı.

ADINI DEĞİŞTİRDİ

Şirket, adli sürecin başlaması sonrası kendini aklamak amacıyla 2009’da adını önce “Xe Service”e, sonra da 2010’da “Academi”ye çevirdi. Ancak isim değişiklikleri Blackwater’ın ismindeki ‘Kara’ lekeleri unutturamadı.

BLACKWATER WIKILEAKS’TE

Öte yandan, Wikileaks’in 2010’daki en çok dikkati çeken ifşaları arasında, ABD askerlerinin, güvenlik şirketi Blackwater çalışanlarının Irak’ta bir araca ateş açarak bir babayı öldürüp eşi ve kızını yaraladığını izlediği iddiası yer almıştı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump ise görev süresinin son ayında ismi katliamlara karışmış Blackwater’ın 4 eski paralı askerini affetmişti. Trump’ın o dönem affettiği 15 kişi arasında, 2007’de Irak’ın başkenti Bağdat’taki Nisur Meydanı’nda 17 sivilin öldürülmesi olayına karışan Blackwater çalışanları Nicholas Slatten, Paul Slough, Evan Liberty ve Dustin Heard da vardı.

VENEZUELA’DA DARBE DENEMESİ

2019’da ise Blackwater’ın kurucusu Erik Prince’in dönemin ABD Başkanı Trump’a Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun devrilmesini için teklifte bulunduğu iddia edildi. İddiaya göre, Trump’a 5 bin paralı askerden oluşan bir özel ordu konuşlandırılması teklifi iletildi ancak Trump böyle bir adım atmaya cesaret edemedi.

LİBYA’DA HÜKÜMETİ DEVİRME ÇABALARI

Libya’da ise Blackwater’ın darbeci lider Halife Hafter’e askeri ve istihbarat desteği sağlayarak meşru hükümeti 2 kez devirme planı kurduğu ortaya çıkmıştı. Hafter’e destek için saldırı helikopteri, istihbarat desteği, keşif uçağı ve denizden destek ile son derece iyi finanse edilmiş bir operasyon planlandığı belirtilmişti.

6 BİN 500 DOLARA TAHLİYE

The Wall Street Journal gazetesi ise Afganistan’dan ABD’nin çekilmesi sırasında Blackwater’ın kurucusu Erik Prince’in Afganistan’dan tahliye olmak isteyenleri 6 bin 500 dolara Kabil Havalimanı’na kadar getirip tahliyelerini sağladığını yazmıştı.

Söz konusu operasyon için kişi başı 6 bin 500 dolar ücret aldıklarını ifade eden Prince ise tahliyesine çalışılan kişi için fazla çaba gerekmesi durumunda fazladan ücret aldıklarını söylemişti.

HAMAS ATEŞKESE ONAY VERMİŞTİ

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti. Hamas’ın Katar ve Mısır tarafından iletilen “ateşkes önerilerine” onay verdiğini duyurmasının ardından, İsrail Savaş Kabinesi, Refah’ta saldırılara devam kararı almıştı.

NE OLMUŞTU

İsrail ordusu, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş, 7 Mayıs sabahı da Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 789 Filistinli öldürüldü, 78 bin 204 kişi yaralandı.

Arda Ormancı

reklam