reklam
reklam
DOLAR 32,2893 % -0.07
EURO 34,9060 % -0.1
STERLIN 41,4131 % -0.08
FRANG 36,1380 % 0.01
ALTIN 2.391,44 % -0,98
BITCOIN 66.620,01 -1.659
reklam

Yerli elektron hızlandırıcısı devreye girdi!

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Türk Hızlandırıcı ve Işınım Laboratuvarı (TARLA) Elektron Hızlandırıcısı devreye alındı!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yerli elektron hızlandırıcısı devreye girdi!
reklam

Türkiye, bilim ve teknoloji alanında çığır açacak tarihi bir adım attı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Türk Hızlandırıcı ve Işınım Laboratuvarı (TARLA) Elektron Hızlandırıcısı’nın devreye girdiğini duyurdu. TARLA elektron hızlandırıcısı, Türkiye’yi süper iletken elektron hızlandırıcı teknolojisine sahip dünyadaki dört ülkeden biri haline getiriyor.

TARLA, bilimsel araştırmalarda yeni bir çağ açacak

Bakan Kacır, TARLA’nın sahip olduğu teknolojik altyapının, uygulamalı temel bilim ve mühendislik dallarında araştırmaların önünü açacağını vurguladı. Işık hızında elektron üretebilen bu hızlandırıcının, özellikle radyasyon yönetimi konusunda bilgi birikimi ve kabiliyet sağlayarak, sağlık başta olmak üzere birçok öncelikli alanda ulusal ihtiyaçlara cevap vereceği belirtildi.

TARLA’nın, havacılık ve uzay sanayii için de önemli bir rol üstleneceği açıklandı. Hızlandırıcı sayesinde, yüksek radyasyon ve ısı gibi zorlu dış faktörlere dayanıklı özgün malzemelerin Türkiye’de test edilmesi, geliştirilmesi ve üretilmesi mümkün olacak.

Hızlandırıcı teknolojilerinde dünyanın öncüleri arasında yer alacak

TARLA elektron hızlandırıcısı tüm fazlarıyla tamamlandığında parçacık fiziği, nükleer fizik, biyoteknoloji, nanoteknoloji, genetik, malzeme, endüstri, metroloji, çevre, kimya, ilaç, maden, enerji, savunma, uzay ve iletişim gibi çok sayıda alanda araştırma, eğitim ve uygulama imkanı sağlayacak. Bu yüksek teknoloji tesisi, Türkiye’nin hızlandırıcı teknolojilerine dayalı bilimsel kapasitesini geliştirerek ülkemizi dünyanın öncüleri arasına taşıyacak.

Bakan Kacır, Millî Teknoloji Hamlesi vizyonu doğrultusunda, TARLA elektron hızlandırıcısı gibi yeni araştırma altyapılarıyla teknolojinin takipçisi değil, teknolojiye yön veren bir ülke olma yolunda kararlılıkla ilerlediklerini belirtti.

TARLA, bünyesindeki karakterizasyon, lazer, çevre ve biyoteknoloji laboratuvarlarıyla Türk bilimine katkı sağlamaya devam edecek ve kendi öz yeterliliğini sürdürülebilir hale getirecek.

Bilim insanlarına tam destek

Bakan Kacır, bilim insanlarının uygun şartlar ve desteklerle bilim dünyasında öncü ve yenilikçi çalışmalarıyla adlarından söz ettirmeye devam edeceklerini vurguladı. Türkiye, bilimsel araştırmalara verdiği önemi artırarak, kritik teknolojileri milli olarak geliştirebilmek ve yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürün ve hizmetler sunabilmek için yetkinliklerini daha da ileriye taşıyacak.

reklam