reklam
reklam
DOLAR 32,2893 % -0.07
EURO 34,9060 % -0.1
STERLIN 41,4131 % -0.08
FRANG 36,1380 % 0.01
ALTIN 2.391,44 % -0,98
BITCOIN 66.620,01 -1.659
reklam

Microsoft’un CIA ve FBI’a özel yapay zekası ortaya çıktı!

Microsoft, FBI ve CIA için yapay zeka geliştirdi. Şirketin gizli yapay zeka modeli neler vadediyor? İşte detaylar.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Microsoft’un CIA ve FBI’a özel yapay zekası ortaya çıktı!
reklam

Microsoft, özellikle CIA gibi ABD istihbarat örgütleri tarafından kullanılmak üzere yeni bir yapay zeka modeli geliştirmeye başladı. Ortaya çıkan yeni belgeler, şirket ile ABD’li kurumlar arasındaki anlaşmayı gözler önüne serdi.

Microsoft, ABD istihbaratı için yapay zeka geliştirdi

Microsoft’un Strateji ve Teknoloji Yöneticisi William Chappell, “gizli” yapay zeka hizmetiyle ilgili detayları ele aldı. Şirketin geliştirdiği üretken yapay zeka modelinin geçtiğimiz haftadan bu yana hükümet ağında kullanıldığını doğruladı.

Microsoft’un geliştirdiği yeni model, ilk kez internete bağlanmayan veya harici verilerden eğitim almayan bir yapay zeka olmasıyla öne çıkıyor. Şirket, CIA ve FBI gibi kurumlara ait hassas bilgilerin sızdırılmasını önlemeyi amaçlıyor.

Henüz adı açıklanmayan sistem; Copilot asistanıyla aynı GPT-4 mimarisinden gücünü alıyor. Ancak yalnızca onaylanmış ağlar içinde kullanılabiliyor ve belirli kişilerin erişimine açık tutuluyor. Gizli yapay zeka şu anda kullanılabilir durumda. Ancak daha fazla test ve onay sürecinden de geçecek.

Microsoft Yöneticisi, sistemin gizli verileri işleyebildiğini ve anlayabildiğini dile getirdi. Ancak internet erişimi olmadan öğrenemediğini ve bu yüzden bilgilerini zaman içinde güncelleyemediğini söyledi.

Microsoft’un CIA ve FBI’a özel bir yapay zeka tasarlaması aslında şaşırtıcı değil. Bir süre önce ABD Kongresi’nde Copilot kaynaklı veri sızıntısı yaşandığını göz ardı etmemek gerekiyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Siz bu yapay zekayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

reklam