reklam
reklam
DOLAR 32,2893 % -0.07
EURO 34,9060 % -0.1
STERLIN 41,4131 % -0.08
FRANG 36,1380 % 0.01
ALTIN 2.391,44 % -0,98
BITCOIN 66.620,01 -1.659
reklam

Evinizin her zaman düzenli görünmesi için bu 5 adımı uygulamanız yeterli

Ev içerisinde uzun zaman geçirdiğimiz, konforlu ve rahat hissettiğimiz bir alan. Yaşamın hiç bitmediği bu alanda dağınıklık ise size kaçınılmaz gibi gelebilir. Bu duruma karşı bir temizlik uzmanı ise atacağınız basit adımlarla evinizi her zaman düzenli tutabileceğinizi söylüyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Evinizin her zaman düzenli görünmesi için bu 5 adımı uygulamanız yeterli
reklam

Evi düzenli tutmak sadece görünüşle ilgili değildir; genel refahınızı ve mutluluğunuzu önemli ölçüde etkileyebilir.

Temiz ve düzenli bir yaşam alanı, sakinlik ve netlik hissini davet ederek her türlü stres ve kaygı duygusunu azaltmada uzun bir yol kat eder. Eviniz dağınıklıktan uzak olduğunda, daha iyi odaklanabilir ve konsantre olabilirsiniz, bu da verimliliğin artmasına yardımcı olur.

Dahası, ortalığı toparlama eylemi son derece tedavi edici olabilir ve çevreniz üzerinde kontrol duygusu sağlar. Esasen, evi düzenli tutmak bir zor değildir; bu daha mutlu ve daha sakin bir yaşama giden yoldur. Bahar temizliğinin tozu dumanı dağıldığında, evinizin yıl boyunca pırıl pırıl kalmasını sağlayacak alışkanlıkları benimsemenin zamanı geldi.

Temizlik konusunda uzman Melissa Caverly’nin uzman tavsiyeleriyle, birkaç basit adımla her mevsim düzenli bir eve sahip olmanın yollarını keşfedin…

HER SABAH YATAĞINIZI TOPLAYIN

Güne kalkar kalkmaz yatağı toplayarak başlayın. Daha sonra eve döndüğünüzde listenizden işaretlenmiş bir görevi bulmakla kalmayacak, aynı zamanda odanızda görsel olarak hoş ve düzenli bir alanla da karşılaşacaksınız. Melissa, “Her sabah yatağınızı toplamak sizi en başından itibaren organize bir zihniyete sokar ve günün geri kalanını etkiler” diyor.

Ayrıca iyi yapılmış bir yatak, gün boyunca çamaşır katlamak veya eşyaları ayırmak gibi her türlü düzenleme işi için pratik bir yüzey görevi görür.

HER ODADA TEMİZLİK KUTUSU BULUNDURUN

Şu anda tüm temizlik malzemelerinizi bir arada, belki mutfak veya banyodaki lavabonun altında saklayabilirsiniz. Ancak bunları ayırmak daha faydalı olabilir. Banyo temizlik malzemelerini yalnızca banyoda, mutfak temizlik malzemelerini ise yalnızca mutfakta tutun ve toz bezleri, pencere temizleyicileri ve diğer yatak odası malzemeleri için gardırobun bir parçası veya yatağın altındaki saklama kutusu gibi belirli bir yer belirleyin.

Bu yöntem, özellikle küçük karışıklıklarda malzeme almak için odadan çıkmak zorunda kalmayacağınız için sık sık temizliği teşvik eder. Ortalığı toparlamak için görsel bir işaret görevi görür ve malzemeleri alırken dikkatinizin dağılma olasılığını en aza indirir, sonuçta temizlemeyi unutmayı önler.

AYLIK KULLANMADIKLARINIZI AYIRIN

Eski bir karton kutuyu bağış kutusu olarak kullanın ve evinizde her zaman erişebileceğiniz bir yere koyun. Melissa şöyle diyor: “İşte basit strateji: Alanınızı dolduran eşyaları toplayın ve kutuya koyun. Ancak her ayın sonuna kadar kutuyu elden çıkarmaktan kaçının. Ay boyunca eksiklik veya ihtiyaç duyarsanız, kutuya koyduğunuz şeyi alın, ay sonuna kadar kutuda kalan her şeyi ise elden çıkarın.”

Daha az eşyayla evi düzenli tutmak daha kolay hale gelir. Dağınıklığı gidermek için düzenli bir program oluşturmak, dağınıklığın birikmesini önler. Üstelik saklamayı seçtiğiniz eşyaların gerçekten değer verdiğiniz eşyalar olmasını sağlar.

MUTFAĞI KAPATIN

Bir restoranda çalışan herkes, mutfağın ertesi gün kullanıma hazır olmasını sağlayan bir temizlik rutini olan ‘kapatma’ sürecini bilir. Bir sonraki vardiyaya kirli bulaşık veya silinmemiş tezgah bırakılmaz.

Melissa şunu tavsiye ediyor: “Kendi mutfağınızı kişisel restoranınızmış gibi değerlendirdiğinizi hayal edin ve aynı ilkeleri uygulayın. Tüm bulaşıkların lavaboda bırakılmadan bulaşık makinesinde, kurutma rafında veya dolaplarda olmasını sağlamak gibi bir kapatma kuralı oluşturun. “

reklam