reklam
reklam
DOLAR 32,9490 % 0.15
EURO 35,3571 % -0.09
STERLIN 41,8605 % 0.11
FRANG 36,8285 % -0.07
ALTIN 2.456,05 % -0,55
BITCOIN 61.755,98 3.019
reklam

Bebekler anne karnında dil öğrenebiliyor

Yapılan bir araştırmada bebeklerin aslında dili anne karnında öğrendiğine dikkat çekildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Bebekler anne karnında dil öğrenebiliyor
reklam

Science Advances dergisinde yer verilen yeni bir araştırma, erken insan gelişimine yeni bir ışık tutuyor. Araştırmada, yeni doğan bebeklerin rahimdeyken en çok maruz kaldıkları dile zaten hazır olduklarını ortaya koyuyor. İşte çalışmanın ilgi çeken detayları:

Araştırmanın yazarları, “Bu sonuçlar, dil deneyiminin bebek beyninin işlevsel organizasyonunu doğumdan önce bile şekillendirdiğine dair bugüne kadarki en ikna edici kanıtı sağlıyor” ifadelerinii kullandı. Bu bulgu, erken yaşam deneyimlerinin dil edinimini ve beyin gelişimini nasıl etkilediğini anlamada önemli bir adım olarak kaydedildi.

Geleneksel olarak yeni doğanlar, herhangi bir insan dilini öğrenebilen “evrensel dinleyiciler” olarak adlandırılır. Fakat ilk doğum günlerine gelindiğinde beyinleri ana dillerinin seslerinde uzmanlaşmaya başlar.

Bu uzmanlaşma dil gelişiminin çok önemli bir parçası ancak çalışma, doğum öncesi deneyimlerin de beyni işitsel ve konuşma algısına hazırlamada kritik bir rol oynadığını öne sürüyor. Bu gelişimin anahtarı, fetüslerin, hamileliğin beş ila yedi ayı kadar erken bir dönemden itibaren, rahim dışındaki sesleri duyabilme yeteneğidir.

Bebekler doğumdan sadece birkaç gün sonra annelerinin sesini ve ana dilini tercih ederler. Hatta rahimdeyken duydukları ritimleri ve melodileri dahi tanıyabiliyorlar, bu da doğum öncesi işitsel işlemenin karmaşık düzeyine işaret ediyor.

Ancak doğumdan önce dile maruz kalmanın dil gelişimini ne ölçüde etkilediği şu ana kadar belirsizdi.

Çalışma, Padova Üniversitesi Padova Sinir Bilim Merkezi’nde doktora öğrencisi olan Benedetta Mariani ve meslektaşları tarafından yürütüldü.

Ekip, annelerinin ana diline daha fazla maruz kalan uyuyan bebeklerin, uzun süreli konuşma ve dil öğreniminin göstergesi olan beyin sinyalleri sergilediğini buldu.

Araştırma için araştırmacılar, Paris’teki Robert Debré Hastanesi’nden Fransızca konuşan 33 anne adayını işe aldı.

Annelerin bir ila beş günlük yaşları arasındaki bebeklerinin beyin dalgalarını ensefalografi (EEG) kullanarak izlediler.

Çalışmanın ortak yazarı Judit Gervain, Padua Üniversitesi’nde profesör ve Bütünleyici Sinirbilim ve Biliş Merkezi, CNRS ve Université Paris Cité’de kıdemli araştırma bilimcisidir.

reklam