reklam
reklam
DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 67.170,01 1.344
reklam

Sadece anketler değil ya düşünce kuruluşları… Ne dediyse tersi çıktı… Konu: 31 Mart

Seçimlerde anket şirketlerinin isabetsiz bulguları her seçim sonrası gündemin ilk sıralarına yerleşirken düşünce kuruluşlarının başarısız çıkarımları ne olacak?

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sadece anketler değil ya düşünce kuruluşları… Ne dediyse tersi çıktı… Konu: 31 Mart
reklam

Bunun en net örneği Belçika merkezli düşünce kuruluşu Carnegie Europe’un Türkiye’deki yerel seçimler öncesi yayımladığı rapor… Marc Pierini ve Francesco Siccardi imzasıyla kaleme alınan raporda, 31 Mart’taki seçimlerin ülkenin ekonomisi ve yönetim modeli üzerinde etkisi olacağının altı çizildi. Bu cephelerde politika değişikliğine gidileceği ifade edilirken Türkiye’de Mehmet Şimşek modeli seçimden sonra da tam gaz devam ediyor.

“PUTIN’E YAKLAŞACAK”

Erdoğan’ın zaferle çıkacağının değerlendirildiği analizde, AKP’nin zaferinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gücünü pekiştireceği, Putin’in otoriter yönetim tarzına yaklaştıracağı ve NATO müttefikleriyle arasındaki uçurumu genişleteceği görüşleri yer aldı.

31 Mart’taki asıl tehlikede olarak da “Türkiye’de 2017’den bu yana kurulmakta olan otoriter hükümet sistemin kaderi” gösterildi.

Türk siyasi analistler Sinem Adar ve Hürcan Aslı Aksoy’un görüşlerine de yer verilen raporda “AKP’nin bu seçimlerdeki zaferinin siyasi, ekonomik ve duygusal sonuçları, iki şehir (ve ötesi) Erdoğan’ın başkanlık sistemini ve iktidarını pekiştirme hedefini destekleyecektir.” denildi.

ENDİŞE KAYNAĞI NE

Erdoğan ile Putin’in daha da yakınlaşacağının altının çizileceği analizde, “Başkan Putin’in Rusya’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazandığı ezici zaferin ardından AKP’nin İstanbul, Ankara ve diğer büyük şehirlerde elde edeceği yaygın zafer, kaçınılmaz olarak Rusya Devlet Başkanı tarafından kamuoyu önünde selamlanacaktır. Bu, Moskova’da siyasi yakınlığın bir işareti olarak görülecek ve Ankara’da da Türk kamuoyunun gözünde Rusya ile yakın ilişkiyi meşrulaştırmak için kullanılacaktır. Türkiye’nin Batılı ortakları açısından bu yakınlık endişe kaynağıdır.” ifadeleri yer aldı.

reklam