reklam
reklam
DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.747,13 -0.11
reklam

Orhan Koloğlu unutulmadı… Son röportajı Odatv’ye verdi

Odatv Yayın Danışmanı Sina Koloğlu, amcası ve tarihçi, gazeteci, yazar Orhan Koloğlu’nun vefatının dördüncü yıl dönümü için paylaşımda bulundu. Koloğlu, “Fotoğrafı, sonradan çekiliyor insanın” dedi. Orhan Koloğlu son söyleşilerinden birini Odatv’ye vermişti.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Orhan Koloğlu unutulmadı… Son röportajı Odatv’ye verdi
reklam

Odatv’nin Yayın Danışmanı Sina Koloğlu; amcası ve tarihçi, gazeteci, yazar Orhan Koloğlu’nun ölümünün dördün yıl dönümü için paylaşımda bulundu. Koloğlu paylaşımında, “Amcam Orhan Koloğlu dört yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. ‘Kıymet öldükten sonra anlaşılıyor’ lafı yanlış sayılmaz. Çünkü fotoğrafı, sonradan çekiliyor insanın. Tarihçi Kitabevi’nde anma toplantısında yapılmıştı geçtiğimiz şubat ayında” ifadelerini kullandı.

Sina Koloğlu paylaşımında, 24 Şubat 2024 tarihinde Tarihçi Kitabevi’nde Orhan Koloğlu için düzenlenen anmayı da hatırlattı. 52 kitaba imza atan ve 2020 yılında hayatını kaybeden tarihçi-yazar Orhan Koloğlu için Tarihçi Kitabevi’nde 24 Şubat Cumartesi günü düzenlenen anma etkinliğine İlber Ortaylı, Cüneyt Akalın, Reha Bilge ve Sina Koloğlu gibi isimler katılmıştı.

SON SÖYLEŞİLERDEN BİRİNİ ODATV’YE VERDİ

Öte yandan Orhan Koloğlu yaşamının son söyleşilerinden birini Odatv’ye vermişti. Kıbrıs Barış Harekatı döneminde Bülent Ecevit’in basın danışmanlığını da yapan Orhan Koloğlu; Muammer Kaddafi’nin devrilme sürecinden, Libya ile olan ilişkilere, Boris Johnson’ın İngiltere’nin yeni başbakanı seçilmesinden, “şehit gazeteci” diye raporladığı Ali Kemal’e kadar pek çok şeyi Odatv’ye anlatmıştı.

Orhan Koloğlu ile Odatv’nin söyleşisini aşağıdan izleyebilirsiniz:

ORHAN KOLOĞLU KİMDİR

1929’da Konya Kadınhan’da doğan Orhan Koloğlu, Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Yüksek Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu. Koloğlu daha sonra Strasbourg Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamladı. 1947 yılında gazeteciliğe başlayan Orhan Koloğlu, farklı gazetelerde, muhabir, yazar ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 1964’te basın ataşesi olarak Roma, Karaçi, Paris, Londra ve Beyrut’ta görev yapan Koloğlu, Milliyet gazetesinin Almanya baskısını başlattı. Orhan Koloğlu, 1974 ve 1978-1979’da Basın Yayın Genel Müdürü oldu. 1978’den itibaren, değişik üniversitelerin tarih ve iletişim fakültelerinde dersler verdi. Libya Al Fateh Üniversitesi’nde doçent olarak çalıştı. Orhan Koloğlu’nun tarih ve sosyal bilimler konularında yayımlanmış 52 kitabı bulunuyor.

Koloğlu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (iki kez), Sedat Simavi, Yunus Nadi, Afet İnan sosyal araştırma ödüllerini kazandı.

reklam