reklam
reklam
DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.670,00 -0.403
reklam

Mavi Vatan’ın yeni hamlesi KALKAN DİHA ilk kez görüldü

Türkiye savunma sanayisinin yenilikçi ürünlerinden biri olan KALKAN DİHA 30. test uçuşunun ardından yeni tasarımıyla ilk kez kamuoyuna tanıtıldı. Baykar tarafından geliştirilen ve adından sıkça söz ettiren bu platform herhangi bir piste ihtiyaç duymadan operasyon yapabilme özelliğiyle dikkat çekiyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mavi Vatan’ın yeni hamlesi KALKAN DİHA ilk kez görüldü
reklam

KALKAN Dikey İniş/Kalkışlı İnsansız Hava Aracı (DİHA), dikine iniş ve kalkış yapabilen yapısıyla, özellikle zorlu arazi şartlarında ve dar alanlarda faaliyet gösteren güvenlik güçleri için ideal bir çözüm sunuyor. TRT Haber’e konuşan Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk Erkan, KALKAN DİHA’nın kullanım alanları ve avantajları üzerine çeşitli bilgiler verildi. Erkan, “Dron gibi kalkıp uçak gibi uçacak bu platform, elektrikli motorları sayesinde dikine iniş-kalkış yaparak, pistonlu motorundan aldığı güçle uzun menzillere ulaşabilecek.” dedi.

KALKAN DİHA’nın polis, sahil güvenlik, orman bakanlığı, hudut birlikleri gibi birçok alanda etkin olarak kullanılması bekleniyor. Araç ayrıca, deniz platformları için de büyük fayda sağlayacak ve Türk Donanması’nın operasyonel yeteneklerini artıracak. Erkan, “Türk Donanması gemiden uçar unsur olarak genellikle SH-60 Seahawk kullanıyor. Ancak KALKAN DİHA, bu tür helikopterlerin yerini alarak daha az maliyetle aynı görevleri yerine getirebilir.” şeklinde konuştu.

KALKAN DİHA’nın bir diğer önemli özelliği ise yerlilik oranı. Erkan, “KALKAN DİHA’daki kritik sistemlerin tamamının yerli olması, bu projeyi stratejik açıdan daha da değerli kılıyor. Tasarım, üretim, görüntüleme sistemleri ve motorlar yerli olarak geliştirildi.” bilgisini paylaştı.

reklam