reklam
reklam
DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 67.017,40 1.267
reklam

Turkuvaz Medya Grubu’nun dilinin altında ne var… Konu: En başarılı olduğumuz sektör turizm

Ramazan Bayramı ile 9 günlük tatil sürecini Yunan adalarında geçirmek isteyenlerden adalara büyük ilgi var. Yetkililer bayram süresince 20 bin kişinin Yunan adalarına geçtiğini ifade ettiler. Sabah ve Takvim gazeteleri de bu durumu manşetlerinde eleştirdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Turkuvaz Medya Grubu’nun dilinin altında ne var… Konu: En başarılı olduğumuz sektör turizm
reklam

Türkiye ile Yunanistan arasında başlayan yeni dönem çeşitli gelişmeleri beraberinde getirdi. Bu doğrultuda Türkiye ile Yunanistan arasında turizm alanında kapıda vize uygulamasına geçilmesine karar verildi. Türk vatandaşlarına bazı Ege adalarını ziyaret etmek için ekspres vize verilmesine ilişkin uygulama İstanköy (Kos), Midilli (Lesvos), Rodos, Sisam (Samos) ve Sakız (Chios) adaları için 30 Mart itibarıyla başlatıldı. Dokuz günlük Ramazan Bayramı tatilinin, 1 Nisan’dan itibaren 10 Yunan adasına kapıda vize uygulamasının başlatılacağı döneme denk gelmesiyle, bu adalara Türk turist akını yaşandı.

İktidara yakın olan Sabah ve Takvim gazetesi yaşanan bu durumu manşetlerine taşıyarak Türk turizm sektörüne eleştiride bulundu.

“YUNAN ESNAFINI ZENGİN Mİ ETTİK?”

Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel, bugünkü köşesinde “Durumu iyi olan ve para harcamak isteyen Türkler, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya’ya da gitmek istiyor. Ancak bu ülkelere Schengen Vizesi almak işkenceye dönüştü! Türk turistler de Yunan adalarını tercih etti” dedi.

Turistlerin Yunan adalarını tercih etmesine bir sebep olarak da yerli tatil beldelerindeki fiyatlar olduğunu söyleyen Tezel şu ifadeleri kullandı:

“Bir diğer neden ise başta Bodrum, Çeşme olmak üzere ülkemizdeki bazı gözde turistik ilçelerde otel konaklama ve yeme içme fiyatlarının, Yunan adalarıyla genelde aynı ya da daha yüksek olması.

Sosyal medyada yol ve vize masrafları dahil Yunan adalarında tatil geçirmenin daha ucuz olduğuna dair paylaşımlar yapıldı!

Aradaki döviz kuru farkına rağmen Yunan esnafını daha ucuz bulanlar varsa Türk esnafı da şapkasını önüne koyup düşünmeli diyeceğim ama bayramda Türkiye’de turistik bölgeler de dolup taştı!

Türkiye’ye gelen turist sayısı Yunanistan’ın çok üstünde.

50 milyonu aşkın yabancı ziyaretçi sayısıyla Türkiye Avrupa’nın en çok turist alan ikinci ülkesi!

Bizim yerli işletmeler de yabancı turistleri tercih ediyor!

Her şey arz-talep meselesi!

Yani bizim beyaz yakalıların Yunan adalarından sosyal medyada paylaştıkları restoran fişleriyle Bodrum ve Çeşme’deki fiyatların düşeceğine inanmak hayalcilik olur!”

TAKVİM GAZETESİ DE ŞİKAYETÇİ OLDU

İktidara yakın olan Takvim gazetesi de 13 Nisan’da manşetine taşıdığı haberiyle Bodrum’daki fiyatları Maldivler ile karşılaştırarak şikayetçi olmuştu.

Takvim gazetesi ‘Farkı fiyatı’ başlıklı haberi ile Bodrum’daki fiyatlara tepki göstermiş ve Maldivleri üçe katladığını belirtmişti.

Ayrıca 10 Nisan’da internet sitesinde yayınladığı haberle de yine Bodrum esnafından şikayet eden Takvim gazetesi, “Patron çıldırdı: Fırsatçılık hortladı I Bodrum’un 2024 fiyat tarifesi belli oldu! Bir lahmacun…” ifadelerini kullanmıştı.

reklam