reklam
reklam
DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.670,00 -0.403
reklam

NASA Ay’a dönüyor: Testler başladı

Ay yüzeyine gerçekleştirilen son insanlı görevin üzerinden 50 yılı aşkın bir zaman geçti. Yarım asır sonra NASA, 2025 için planlanan “Artemis II” misyonunda dört astronotu Ay’a doğru bir yolculuğa çıkaracak “Orion” uzay aracını test etmeye başladı. Her şey yolunda giderse, Artemis II’nin ardından 2026 yılında Artemis III ile ilk kez bir kadın ve bir siyahi Ay yüzeyine ayak basmış olacak.

Yayınlanma Tarihi : Google News
NASA Ay’a dönüyor: Testler başladı
reklam

Ay’a ulaşan son insanlı uzay görevi Apollo 17, 52 yıl önce 1972 yılında gerçekleştirildi. O zamandan beri Ay yüzeyine insan gönderilmedi.

52 yıl sonra NASA, 2025 yılında gerçekleşecek “Artemis II” misyonu ile astronotlarını tekrar Ay’a göndermek için ilk adımı atıyor.

KAPSÜL İÇİN TESTLER BAŞLADI

NASA, yolculukta kullanılacak Orion kapsülünün Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Operasyon ve Kontrol Binası’ndaki vakum odasına nakledildiğini gösteren bir video paylaştı. Kapsül burada elektromanyetik uyumluluk ve girişim testlerinden geçecek.

Yaz boyunca mühendisler, derin uzay boşluğundaki koşulları kaldırıp kaldıramayacağını anlayabilmek için Orion’u uzay ortamını yakından simüle eden bir teste sokacak.

Artemis II uzay aracı için testlerin başlaması hakkında yorum yapan NASA’dan Marie Reed, “NASA’nın insanları Ay’a geri taşıyacak yeni nesil uzay aracını test eden çeşitli ve olağanüstü bir ekibe liderlik etmek inanılmaz bir fırsattı” diye konuştu.

ARTEMIS II 10 GÜN SÜRECEK BİR TEST GÖREVİ

Başka bir Orion uzay aracı çoktan Ay’a gidip geri döndü. Mürettebatsız “Artemis I” misyonu, NASA’nın yeni nesil SLS roketi tarafından fırlatıldı ve ilk uçuş testinde Orion’u Ay’ın yakınına gönderdi.

NASA’nın Artemis II misyonu da aynı rotayı takip edecek ve dört mürettebatı Ay’ın çevresine göndererek yüzeye yaklaşacak.

Yaklaşık 10 günlük yolculuğun amacı, uzay aracının daha sonraki mürettebatlı Ay görevleri için güvenliğini doğrulamak.

BİR KADIN İLK DEFA AY’A AYAK BASACAK

Sorunsuz bir Artemis II uçuşu, ilk kadını ve ilk siyahi insanı Ay yüzeyine çıkaracak olan ve heyecanla beklenen Artemis III misyonunun önünü açacak.

Artemis III’ün şu anda 2026 yılı için planlanması planlanıyor. Bu görevde mürettebat, Orion uzay aracından SpaceX’in şu anda geliştirilmekte olan Starship HLS aracına transfer olacak.

Starship daha sonra 1972’deki son Apollo görevinden bu yana ilk insanlı insanlı görevi gerçekleştirmek için Ay yüzeyine inecek.

reklam