reklam
reklam
DOLAR 32,2893 % -0.07
EURO 34,9060 % -0.1
STERLIN 41,4131 % -0.08
FRANG 36,1380 % 0.01
ALTIN 2.391,44 % -0,98
BITCOIN 66.620,01 -1.659
reklam

Özgür Özel’den Evren Barış Yavuz’a destek

CHP lideri Özel, siyasal iletişimci Evren Barış Yavuz’un tutuklanmasına ilişkin “Bu kasıtlı tutuklamadan geri dönülmelidir.” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Özgür Özel’den Evren Barış Yavuz’a destek
reklam

9 Nisan’da Ticaret Bakanlığı, İsrail’e ihracatı kısıtlanan 54 ürün grubunu paylaştı. Bu ürünler arasında yer alan uçak benzini ve jet yakıtı dikkat çekti. 

Duruma tepki gösteren siyasal iletişimci Evren Barış Yavuz AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar ve ağabeyi Haluk Bayraktar’ın da bulunduğu bir fotoğrafı “Jet yakıtı satmışlar” notuyla paylaştı. 

HALUK BAYRAKTAR’DAN “TASMALI KÖPEK” PAYLAŞIMI

Baykar Genel Müdürü de olan Haluk Bayraktar, Yavuz’un paylaşımının ekran görüntüsünü alıntılayarak “Bu PKK’lıları besleyen Ekrem İmamoğlu’na sesleniyorum: Tasmalı köpeklerini saldırtmayı bırak. Yalandan başka söyleyecek lafın varsa, mertçe yüzümüze söyle de cevabını verelim” ifadelerini kullandı.

İBB’nin yaptığı yazılı açıklamada ise Bayraktar’ın sözleri “yalan” ve “iftira” olarak nitelendirildi ve Haluk Bayraktar hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, resen başlattığı soruşturma kapsamında 11 yıl önce  “Alevilerin neden bir PKK’sı olmalıydı” başlıklı bir yazı kaleme aldığı belirtilen Evren Barış Yavuz hakkında gözaltı kararı verdi.

‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ ve ‘suç işlemeye tahrik’ suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 13 Nisan Cumartesi sabahı evinden gözaltına alınan Yavuz, sevk edildiği mahkemece ‘kaçma şüphesi’ nedeni ile tutuklandı.

ÖZGÜR ÖZEL TUTUKLAMAYA TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yavuz’un tutuklanmasına ilişkin sosyal medya hesabından “Siyasal iletişimci Evren Barış Yavuz’un 11 yıl önce kendi yazmadığını belirttiği bir yazı nedeniyle hedefe konularak tutuklanmasının hukukla bağdaşmadığı açıktır. Bu kasıtlı tutuklamadan geri dönülmelidir.” paylaşımında bulundu.  

SÖZ KONUSU YAZI KİME AİT? 

“Alevilerin neden bir PKK’sı olmalıydı” başlıklı bir makale kaleme aldığı da iddia edilen Evren Barış Yavuz, savunmasında İBB ile bir bağlantısı olmadığı gibi, yazıyı kaleme alan kişinin de kendisi olmadığını söyledi. 

“Söz konusu makale kullanıma açık değil ancak makalenin içeriğine internet arşivinde ulaşmak mümkün” diyen Evren Barış Yavuz makalenin başında isminin geçme sebebini şu sözlerle açıkladı: 

“Şahsıma atfedilen yazı, 11 yıl önce yöneticisi olduğum bir sitede başkası tarafından kaleme alınmış bir yazı. Artık arşiv çöpü haline gelmiş, yazar isimleri silindiğinde adminlerin adıyla görülen bu içerik üzerinden beni terörist ilan ettikleri görmek şok edici.”

“İBB’YE BAĞLI HİÇ BİR BİRİMDE ÇALIŞMADIM”

“Meselenin ben olmadığımı biliyorum” diyen Yavuz, ifadesini şu sözlerle sürdürdü: 

“Sayın Ekrem İmamoğlu’na saldırmak için bir bahane olarak kullanıldığımı da biliyorum. İddia edildiği gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı hiçbir birimde hiç çalışmadım.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile beş kuruşluk değil, bir kuruşluk ticari ilişkim bile olmadı. Bu iddiayı kanıtlamayan da müfteridir. Bu konuda da hukuki haklarımı sonuna kadar kullanacağım.

16 milyon İstanbulludan, birçok çevreyi rahatsız eden bu zaferin gönüllü neferlerinden sadece biriyim. Sayın Ekrem İmamoğlu benim seçilmiş başkanım. İlişkim bundan ibarettir.”

reklam