reklam
reklam
DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 67.170,01 1.344
reklam

Yaşlanmaya karşı savaş açtı… Görenler tanıyamıyor

Yaşlanma karşıtı 46 yaşındaki biyohacker Bryan Johnson, 2018’den bu yana ne kadar değiştiğini gösteren fotoğraflarını yayınlayarak herkesi şoke etti.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yaşlanmaya karşı savaş açtı… Görenler tanıyamıyor
reklam

Son yıllarda yaşlanmamak için adeta yemin eden ve ilginç yöntemler kullanarak sık sık dünya basınında yer alan 46 yaşındaki Kaliforniyalı teknoloji kralı, sonunda çabalarının meyvesini almış gibi görünüyor.

Bryan Johnson, yüzünün 2018, 2023 ve 2024 yıllarına ait üç fotoğrafını yan yana paylaşarak “Face ID’m bile karıştı” diye yazdı.

Gençleşmek için yılda yaklaşık 2 milyon dolar harcayan Johnson, nihayet beş yıl gençleştiğini iddia ediyor. Ancak herkes Johnson’a pek katılmıyor. Sosyal medya paylaşımına yorumlar gelen ünlü girişimci, bazılarına göre çok daha yaşlı görünüyor.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI OLAY OLDU

X’te bir kullanıcı, “2018’de daha iyi görünmen çok çılgınca” derken bir başkası da 55 yaşında göründüğünü yazdı.

Teknoloji kralının gençleşmek için kullandığı yöntem de oldukça farklı. Johnson, 17 yaşındaki oğluyla kan alışverişi yaptığı için sert eleştirilerin hedefi olmuştu.

Johnson,  Dallas yakınlarındaki bir klinikte, 70 yaşındaki babası Richard ve oğlu Talmage ile saatlerce süren bir kan değişim operasyonu geçirmişti. Genellikle kimliği bilinmeyen bir donörden plazma alırken oğlu Talmage, ona bir litre kan sağlamıştı.

SIRA DIŞI BİR YÖNTEM…

Johnson, plazma değişiminden rejimini denetlemeye kadar 30 doktor ve rejeneratif sağlık uzmanından oluşan bir ekiple çalıştığını ve bunun için bir servet harcadığını söylemişti.

Yaşlanma karşıtı bir teknik olarak plazma kullanmak, bilim insanlarının genç ve yaşlı fareler üzerindeki çalışmalarından sonra dikkat çekti. Uygulanan teknik sonrası daha yaşlı fareler bilişsel işlevlerinde, metabolizmalarında ve kemik yapılarında iyileşmeler gösterirken, daha genç olanlarda da sık kan bağışının olumlu etkileri olabileceği görüldü.

Ancak Johnson, sadece operasyonlara güvenmiyor; aynı zamanda uyku ve beslenme düzenine de son derece dikkat ediyor. 

DAHA İYİ BİR UYKU İÇİN İPUÇLARI VERDİ

Bu hafta bir Youtube videosunda biyohacker Johnson, daha fazla uyumak için en iyi 10 ipucunu açıkladı; akşam yemeğini erken yemenin ve ideal bir sıcaklıkta dinlenmenin uykusuna nasıl yardımcı olduğunu ayrıntılarıyla anlattı.

Videonun başlığında “Uyku size süper güçler verecek” diye yazarken şunları söyledi:

“Hayatınızı değiştirecek 10 şeyi sizinle paylaşacağım. Hayatım boyunca çok az uyudum ama insanlık tarihindeki potansiyel olarak en iyi uyku skorunu kaydettim.”

İlk önce herkesin kendisini ‘profesyonel bir uyuyan’ olarak tanımlaması gerektiğini belirtti. Johnson, dinlenmeyi bir numaralı öncelik haline getirerek hayatın daha kolay olacağını açıkladı.

Ardından da “İkinci aşama olarak, tutarlı bir uyku saatine sahip olmak, bu gerçekten önemli; çünkü vücudunuza her gün bu saatte uyuduğumuzu söylüyorsunuz” diye ekledi.

Biyohacker, daha erken yatabilmek için yemek saatinin erkene alınması gerektiğini söyledi. Üçüncü ipucu olarak, her gece yatmaya hazırlanmaya yardımcı olacak bir dinlenme rutini oluşturmk gerektiğini belirtti:

“Bir ritüel oluşturmanızı, kitap okumanızı, yürüyüşe çıkmanızı, sevdiğiniz bir hobiyi yapmanızı, ancak ekranlardan uzak durmanızı ve sizi tahrik edecek her şeyden kaçınmanızı, kavga etmemenizi ve zor sorunlarla uğraşmamanızı tavsiye ederim.”

Johnson, ışığın da bu noktada önemli olduğuna dikkat çekti: “Yapılacak bir sonraki şey, akşamları ışığı düzenlemek… Bu nedenle bilgisayarımda bir uygulama ekrandaki mavi ışığı ortadan kaldırır.”

Son olarak da uyku sırasında ideal sıcaklığı korumak gerektiğini söyledi: “Çok sıcak ya da çok soğuk olmadığından emin olmanız gerekir.”

Bryan Johnson, 2020’de oldukça sıkı bir programa başladıktan sonra artık 37 yaşındaki bir kişinin kalbine, 28 yaşındaki bir kişinin cildine ve 18 yaşındaki bir kişinin kondisyonuna sahip olduğunu söylüyor.

reklam