reklam
reklam
DOLAR 32,9490 % 0.15
EURO 35,3571 % -0.09
STERLIN 41,8605 % 0.11
FRANG 36,8285 % -0.07
ALTIN 2.456,05 % -0,55
BITCOIN 61.755,98 3.019
reklam

Meğer Bir Zamanlar İnsanların En Yakın Dostuymuş

Arjantin, Almanya ve İngiltere’den bilim insanlarının ortak yürüttüğü bir araştırma, 1500 yıl öncesine ait bir mezarlıkta şaşırtıcı bir bulgu ortaya çıkardı. Patagonya bölgesinde yapılan kazılarda, insan kalıntılarının yanı sıra “Dusicyon Avus …

Yayınlanma Tarihi : Google News
Meğer Bir Zamanlar İnsanların En Yakın Dostuymuş
reklam

Arjantin, Almanya ve İngiltere’den bilim insanlarının ortak yürüttüğü bir araştırma, 1500 yıl öncesine ait bir mezarlıkta şaşırtıcı bir bulgu ortaya çıkardı. Patagonya bölgesinde yapılan kazılarda, insan kalıntılarının yanı sıra “Dusicyon Avus” isimli nesli tükenmiş bir tilkiye ait kemikler de bulundu.

Bilim insanları, kemiklerin üzerinde yaptıkları DNA analizleri sonucunda, tilkinin eski çağlarda yaşamış avcı toplayıcı topluluklarla beraber yemek yediğini ve insanların yaşam alanlarının bir parçası olduğunu keşfetti. Bu durum, tilkilerin dönemin halkı için değerli olduğunu ve hatta evcil hayvan olarak beslenmiş olabileceğini gösteriyor.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Ophelie Lebrasseur, bu bulgunun oldukça nadir olduğunu ve tilkinin avcı toplayıcı toplumdaki bireylerle yakın bir bağ kurmuş olduğunu belirtiyor. Lebrasseur, tilkinin insanlarla beraber gömülmesine ilişkin de sembolik olmaktan öte bir şey olduğunu ve aralarında gerçek bir arkadaşlık olduğunu düşünüyor.

Bu bulgu, tilkilerin evcilleştirilme tarihi ve insan-hayvan ilişkileri hakkında yeni bilgiler sağlayabilir. Araştırma sonuçları “Royal Society Open Science” dergisinde yayımlandı.

reklam